beton architektoniczny na ścianie
Wnętrza

Dekoracyjne ściany betonowe

Beton to doskonale nam znany od stuleci materiał konstrukcyjny. Wraz z rozwojem nowych technologii pojawił się nowy rodzaj betonu, nazywany architektonicznym. Ma on ogromne możliwości chętnie wykorzystywane w aranżacji wnętrz nie tylko biurowych, ale także mieszkalnych. Stosowany jest nie tylko na ścianach i podłogach. Sprawdza się także, jako materiał na blaty kuchennych i łazienkowych szafek, na zlewozmywaki, wanny, brodziki i dekoracyjne bibeloty.

Czym różni się beton architektoniczny od zwykłego?

Skład betonu architektonicznego i zwykłego jest taki sam. Oba rodzaje powstają z kruszywa (najczęściej jest to piasek), cementu i wody. Ale o właściwościach betonu architektonicznego decyduje rodzaj użytego cementu. Aby jego parametry były bardzo wysokie, produkuje się go, dodając do kruszywa i wody cement hutniczy. Dzięki temu beton architektoniczny ma jasny (jaśniejszy niż kolor zwykłego betonu) i jednolity kolor. Mogą na nim pojawić się pewne niedoskonałości, ale dodaje to tylko betonowym okładzinom czy blatom uroku.

Beton na ścianach

Płyty z betonu architektonicznego można wykorzystać jako okładziny ścian. Sprawdzają się one w wielu pomieszczeniach, zarówno w salonach, jak też i łazienkach, czy kuchniach. Płyty z betonu architektonicznego produkowane są w standardowych wymiarach:

60×60 cm;
90×60 cm;
120×60 cm;
120×120 cm.

Jeżeli te wymiary płyt nam nie odpowiadają, na indywidualne zamówienie mogą zostać wykonane w innych wymiarach. We wnętrzach jako okładziny ścian stosuje się także płyty flexi. Mają one inne wymiar, zróżnicowane kształty i kolory oraz różną grubość (15, 18 i 20 milimetrów). Te przeznaczone do kuchni i łazienek, gdzie są narażone na stały kontakt z wilgocią zabezpiecza się specjalnymi impregnatami. Innym, bardzo popularnym rozwiązaniem, które pozwala uzyskać efekt betonowej ściany są farby i tynki mineralne. Dają one na ścianach ten sam efekt, który można osiągnąć wybierają płyty z betonu architektonicznego. Farby lub tynki można stosować we wszystkich pomieszczeniach niezależnie od ich przeznaczenia. Sprawdzą się więc zarówno w salonie, sypialni, łazience i kuchni. Powierzchnia pokryta farbą lub tynkiem z efektem betonu jest nie do odróżnienia od tej, która została pokryta płytami. Zaletą farb i tynków jest fakt, iż możemy sami zrobić betonową ścianę.

Do jakich wnętrz najlepiej pasują betonowe ściany?

Zdecydowanie najlepiej betonowe ściany prezentują się we wnętrzach zaaranżowanych w stylu industrialnym. Pasuje do loftów. Do jego szarego lub antracytowego koloru pięknie pasują stanowiąc dla niego idealny kontrast dodatki w czerwonych lub czarnych barwach. Betonowym ścianom może też towarzyszyć drewno.

Beton architektoniczny we wnętrzach to gorący trend. Ma ogromne walory dekoracyjne, daje wiele możliwości w aranżacji wnętrz. Może być stosowany nie tylko na ścianach, ale także podłogach. Sprawdza się zarówno w pokojach, sypialniach, jak również w kuchniach i łazienkach. Pasuje przede wszystkim do nowocześnie i minimalistycznie urządzonych wnętrz.

Informacje zaczerpnięte ze strony modernconcrete.pl

Secured By miniOrange