puszcza
Czas wolny, Turystyka

Dziewicze uroki Suwalszczyzny

Piękna pogoda za pasem. Powoli nadchodzi czas układanie planów urlopowych. Chciałbym zaprosić państwa na Suwalszczyznę. Ten piękny i cokolwiek niedoceniany region Polski na pewno zasługuje na szerszą uwagę ze strony wczasowiczów.

Zacznijmy od tego, że jest to jeden z najdzikszych rejonów naszego kraju. To tutaj odnajdziemy największe w tej części Europy zwarte skupisko zieleni – Puszczę Augustowską. Działają tu dwa znane Parki chronione: Suwalski Park Krajobrazowy oraz Wigierski Park Narodowy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: gęste lasy, czyste jeziora, bogate w roślinność bagniska, a także olbrzymie zielone łąki i polany.

Ale nie brak tutaj także szeregu zabytków. Suwalska ziemia była bowiem świadkiem wielu historycznych wydarzeń, ale przede wszystkim gościła i nadal gości różnorodne zbiorowości narodowościowe i religijne. To właśnie te ziemie zamieszkiwali legendarni Jaćwingowie, bitny i odważny lud bałtycki. Charakterystycznymi mieszkańcami tych terenów byli również staroobrzędowcy, ale penetrując te ziemie spotkamy też zabytki proweniencji żydowskiej, protestanckiej, oraz naturalnie, rzymskokatolickiej. Najlepszym miasteczkiem, by ocenić, jak wielkim tyglem kulturowym jest Suwalszczyzna, są Sejny z licznymi unikalnymi zabytkami.

Suwalszczyzna to miejsce magiczne. Idealne na krótki lub dłuższy wypoczynek. Piękno i majestat przyrody, zabytki kultury sakralnej oraz – co najważniejsze – cisza, spokój i krystalicznie świeże powietrze sprawia, że z Podlasia wypoczęci i pełni energii wyjeżdżamy z prawdziwym żalem.

Więcej na temat atrakcji suwalskiej ziemi znajdziecie w tym artykule.

One thought on “Dziewicze uroki Suwalszczyzny

Comments are closed.

Secured By miniOrange