Gotowanie

Prawda czy mit – mężczyzna lepszym szefem kuchni

Dlaczego w dużych restauracjach i hotelach z reguły kuchnią rządzi mężczyzna? Wydawać by się mogło, że kobiet z racji tradycyjnej roli pani domu powinny być lepszymi kucharkami. Jak jest naprawdę? Czy mężczyzna rzeczywiście będzie lepszym szefem kuchni od kobiety?


Pomocna anatomia

Czy wiesz, że na języku mężczyzny znajduje się o 60 proc. więcej kubków smakowych niż u kobiet? Powoduje to, że mężczyźni są w stanie odróżnić wiele różnych smaków. Mają lepszy gust kulinarny, dlatego też częściej zostają zawodowymi kucharzami i zajmują stanowiska szefów kuchni.

Cechy pomagające mężczyznom

Większa tężyzna fizyczna u mężczyzny pomaga w pracy w kuchni, np. przy porcjowaniu mięsa. Panowie lepiej znoszą wysokie temperatury w pracy w gastronomii, są w stanie przeciwstawić się stresowi, a napięty czas pracy tylko motywuje ich do działania.

Wierni przepisom

W restauracjach liczy się smak i powtarzalna, wysoka jakość potraw. Z tego względu kobiety, które swobodnie poczynają sobie w kuchni, pozwalają sobie na szaleństwo i fantazję kulinarną, nie do końca sprawdzą się w roli szefów kuchni. Panowie natomiast przygotowują dania zgodnie z przepisami, starając się przy tym w sposób perfekcyjny oddać smak przygotowanej potrawy.

Kobiety gotują w domu, mężczyźni w pracy

Już w czasach prehistorycznych to mężczyźni dbali o utrzymanie rodziny oraz o to, aby zawsze było co do garnka włożyć. Panie natomiast zajmowały się ogniskiem domowym, gotowały strawę, sprzątały i zajmowały się dziećmi. Dlatego w przeważającej większości polskich domów to panie sprawują niepodzielną władzę nad kuchnią. Jest ich królestwem i azylem. Wcale nie musi to jednak oznaczać, że tak samo dobrze sprawdziłyby się jako szefowe kuchni. To zupełnie inne gotowanie.

Panowie szefowanie restauracji i gotowanie w niej traktują jako pracę i sposób na zarabianie pieniędzy. Dokładają wszelkich starań do tego, aby ich obowiązki zawodowe były wykonywane z należytą starannością. Gotują w restauracji, a w domu oddają pole w kuchni swoim żonom, matkom i babciom.

Secured By miniOrange