Samochód dostawczy w firmie
Biznes

Samochód dostawczy w firmie – czy zawsze warto go kupować?

Samochód w działalności gospodarczej często staje się koniecznością. Spora część właścicieli firm decyduje się na zakup samochodu osobowego, którym może dojeżdżać do biura czy na spotkania biznesowe, są jednak tacy, którzy w firmie potrzebują bardziej specjalistycznego sprzętu. Ich wybór często więc pada na zakup samochodu dostawczego. Czy zawsze kupno się opłaca i jakie są alternatywne rozwiązania?

Samochód dostawczy w firmie – kiedy jest potrzebny?

Samochody dostawcze uważane są za pojazdy wielozadaniowe. Służą one do przeprowadzek, transportowania towaru do sklepu czy klientów, stanowią transport dla ekip budowlanych i remontowych. Niezawodne, sprawne i solidne znajdą zastosowanie niemal w każdej firmie. Zazwyczaj zaopatrują się w nie sklepy, przedsiębiorstwa budowlane, remontowe, restauracje oferujące jedzenia na dowóz, salony sukni ślubnych, sklepy odzieżowe, fotografowie czy filmowcy. W samochód dostawczy warto zainwestować, jeśli wie się, że często będzie się przewozić duże ilości towaru, maszyny, sprzęty, narzędzia, które nie zmieściłyby się w zwykłej osobówce.

Dla sklepów warzywno – owocowych czy ekip remontowych najczęściej wystarczające są dostawczaki o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. Do kierowania nimi nie trzeba mieć żadnych specjalnych uprawnień, wystarczy ważne prawo jazdy kategorii B. Kupując samochód dostawczy powyżej ładowności 3,5 tony, konieczne jest zdobycie dodatkowych uprawnień, czyli prawa jazdy kategorii C. 

Zakup samochodu dostawczego jest sporym wydatkiem. To, dlatego wiele firm szuka alternatywy, która pozwoliłaby obniżyć koszty, a jednocześnie cieszyć się pojazdem na wyłączność. Takim rozwiązaniem jest wynajem aut dostawczych. Na czym on polega?

Wynajem aut dostawczych – wygodne i tanie rozwiązanie

Wynajem aut dostawczych to wygodne i tanie rozwiązanie. Pozwala na korzystanie ze sprawdzonych pojazdów z niskim przebiegiem, ubezpieczonych i bezawaryjnych.. Skorzystanie z niej pozwoli rozbudować flotę firmowych pojazdów bez inwestowania w zakup. Wynajem samochodów dostawczych to również dobre rozwiązanie, jeśli zatrudnia się pracowników sezonowych lub prowadzi częściową działalność z dala od siedziby firmy. Wypożyczalnia oferuje wynajem dostawczaków w niskich, konkurencyjnych cenach. Flota pojazdów, które można wynająć, jest bardzo duża. Przedsiębiorcom oferowane są furgony (blaszaki, busy), kontenery z windą lub bez, skrzynie z plandeką, chłodnie izotermy, lawety, a także minibusy do przewozu osób. Oprócz wynajmu można skorzystać też z szeregu dodatkowych usług.

Kupno czy leasing – kiedy samochód dostawczy jest niezbędny przy prowadzeniu biznesu?

Zakup samochodu dostawczego do firmy wiąże się ze sporą inwestycją. Poczynić trzeba ją bez względu na to, czy chce się kupić samochód nowy, czy używany. Istnieje kilka dróg sfinansowania zakupu: zakup lub leasing. Częstym pytaniem jest więc, co się bardziej opłaca kupno czy leasing. Jednej poprawnej odpowiedzi tu nie ma. Wynika to z tego, że opłacalność zawsze trzeba rozpatrywać indywidualnie. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Z pewnością najprościej jest dokonać zakupu za gotówkę, jednak oznacza to, że trzeba dysponować większą kwotą pieniędzy, co nie zawsze jest możliwe. Zakup na raty oznacza natomiast zaciągnięcie kredytu i formalności z tym związane, a także spłatę odsetek. Alternatywą jest więc leasing, czyli prościej pewna forma wynajmu pojazdu. Leasingobiorca może korzystać z samochodu jak z własnego, a za to płaci się miesięczne raty i czasem dodatkową opłatę wstępną. Leasing również wiąże się z formalnościami oraz wykazaniem się zdolnością do zapłaty rat. To, dlatego Wynajem aut dostawczych to atrakcyjna alternatywa dla leasingu, która pozwala z góry oszacować koszty, a także nie wpływa na zdolność kredytową.

Secured By miniOrange