sup
Turystyka

SUP – idealny pomysł na wakacje

Czy wiesz co oznacza obco brzmiący SUP? To skrót od angielskiego zwrotu oznaczającego Stand Up Paddle. Nadal niejasne? To nowa i interesująca forma aktywności w wodzie, która zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Sprawdź na czym polega i przekonaj się czy to zajęcie dla Ciebie.

Na czym polega SUP?

SUP, czyli Stand Up Paddle jest formą wodnej aktywności fizycznej, która oceniana jest w kategorii „lekka i przyjemna” oraz dostosowana do osób w różnym wieku i o różnych możliwościach. Polega na tym, że osoba uprawiająca tę aktywność staje na specjalnie skonstruowanej desce, którą następnie zanurza w wodzie. W rękę chwyta wiosło, które pozwala przemieszczać się na wodzie w obranym kierunku. SUP stanowi alternatywę dla windsurfingu i ma nad nim tę przewagę, że można go uprawiać niezależnie od warunków pogodowych. Oprócz prostoty i uniwersalności to także aktywność wpływająca na kształtowanie się sylwetki dzięki pracy wielu mięśni.

Zbawienny trening dla sylwetki

Choć trening nie wydaje się zbyt skomplikowany, to jest on bardzo korzystny dla funkcjonowania całego ciała i pracy mięśni. W czasie utrzymywania się na desce oraz równoczesnego wiosłowania rzeźbią się mięśnie ramion, pleców oraz brzucha. Przez konieczność zachowania równowagi, pracują również mięśnie głębokie, które są odpowiedzialne nie tylko za prawidłową postawę ciała, ale i odpowiednio utrzymują kręgosłup. To wyjątkowa aktywność, ponieważ mięśnie głębokie nie są proste do poruszenia, a w przypadku Stand Up Paddle odbywa się to automatycznie. Po treningu można zauważyć pojawiające się endorfiny oraz poprawę wytrzymałości i siły. W czasie jednej sesji spalisz też mnóstwo kalorii!

Co potrzebujesz do trenowania?

Aby rozpocząć przygodę z SUP nie potrzebujesz gromadzić wielu kosztownych akcesoriów. W licznych punktach znajdujących się nad wodą możesz wypróbować tej dyscypliny sportowej i zweryfikować czy to zajęcie dla Ciebie. Na początek wypożycz deskę i wiosło, wypróbuj Stand Up Paddle, a jeśli Ci się spodoba, to wyposaż się we własny sprzęt sportowy. Oprócz deski i wiosła warto też nabyć kamizelkę asekuracyjną oraz specjalistyczne obuwie odpowiednie do uprawiania tego sportu.

Dodatkowe zalety SUP

Poza niesamowitą dawką dobrej zabawy oraz wysiłku fizycznego, Stand Up Paddle to też świetna okazja, by poobcować z naturą. Atrakcyjne z tej perspektywy może okazać się pływanie nie tyle po morzu, co po jeziorze, które często oferuje bajeczne widoki. Podpływanie do różnych zakątków i odkrywanie dzikiej przyrody sprawi frajdę zwłaszcza tym, którzy doceniają potęgę natury i chcą zapewnić sobie sporą dawkę relaksu i zresetowania umysłu od codziennych obowiązków.

Secured By miniOrange