Kategoria ogólna

Witraże kościelne – szklana sztuka

Kościelna sztuka

Witraże

O witrażach kościelnych nie bez powodu mówi się, że jest to szklana sztuka. W większości przedstawiają one sceny biblijne, nierzadko związane tematycznie z patronem danego kościoła.
Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest sposób wykonania witraży. Ogólnie wiadomo, że są to obrazy na szkle malowane.

Niezbędnym narzędziem w tej kwestii są odpowiednie farby oraz umiejętności artysty. Należy również podkreślić, że witraże kościelne są widoczne z obydwóch stron – z zewnątrz i wewnątrz kościoła. Gros osób podziwia piękno i niepowtarzalność kościelnych witraży, mało kto zastanawia się jednak nad tym, w jaki sposób te dzieła powstały. W tym momencie należy zwrócić uwagę na fakt, iż wiele witraży to artystyczne pamiątki po dawnych twórcach. Znajdują się one w starych kościołach, posiadających często wielowiekowe tradycje. Oczywisty jest fakt, iż każde dzieło, także witraż, ma określony czas funkcjonowania. Inaczej rzecz ujmując, na witrażach można zauważyć ząb czasu. Nie oznacza to jednak, że zabytkowe witraże należy usuwać, wstawiając w ich miejsce nowe rozwiązania. Wprost przeciwnie, istnieje wiele możliwości, dzięki którym bez problemu można odrestaurować witraże. Oczywiście, wymaga to czasu, umiejętności i zaangażowania, nie mniej jednak efekty końcowe są zachwycające. Można wręcz stwierdzić, że to doskonały sposób na to, by zatrzymać czas. Wiadomo jednak, że w czasach współczesnych powstaje wiele nowych kościołów. W widoczny sposób różnią się one od swoich przodków, przede wszystkim na płaszczyźnie architektonicznej, nie mniej jednak można w ich obrębie znaleźć wiele pięknych witraży. Są to rozwiązania wykonywane przez współczesnych artystów, którzy wykorzystują dostępne na rynku narzędzia oraz własne umiejętności. Motywy umieszczane na współczesnych witrażach bardzo często związane są z Biblią, stanowiącą nadrzędną księgę kościelną. Na uwagę zasługuje jednak sposób przedstawienia poszczególnych postaci biblijnych, uwzględnienia kolorystyki i dopełniającego postaci tła. Reasumując, śmiało można stwierdzić, że witraże kościelne to wyjątkowe i piękne dzieła o charakterze sakralnym, które stanowią wyjątkową ozdobę świątyń i są jednocześnie symbolem sakralnym.
Secured By miniOrange