powstancy
Ogólnie

Współcześni polscy patrioci

Definicja patriotyzmu mówi, że jest to postawa szacunku i umiłowania ojczyzny, gotowość oddania za nią życia. Już rzymski poeta Horacy pisał, że „słodko jest umierać za ojczyznę”. Ale formy patriotyzmu na przestrzeni wieków przyjmowały bardzo różne formy. Najczęściej za patriotów uznawaliśmy i nadal uznajemy osoby, które walczyły o niepodległość i oddawali życie za ojczyznę. Ale definicja patriotyzmu mówi także, że patriotą jest ten, kto troszczy się o wspólne dobro. Dzisiaj patriotą jest więc ten, kto jest po prostu dobrym obywatelem i człowiekiem.

Szacunek dla narodowych symboli

Dzisiaj nie musimy walczyć o wolność. Nie musimy oddawać życia obronie swojej Ojczyzny. Patriotyzm możemy przejawić okazując szacunek polskim symbolom narodowy i pamiętając o ważnych wydarzeniach z historii Polski. Powinniśmy pamiętać, aby na naszych domach w dniu świąt narodowych wywieszać biało-czerwoną flagę. Powinniśmy brać z przykład z Amerykanów, którzy przed swoimi domami wywieszają flagę Stanów Zjednoczonych. Najbliższą okazję do wywieszenia flagi będziemy mieli już 11 listopada. Wywieśmy je wszyscy.

Strażak, nauczyciel, uczeń

Patriotą może być każdy z nas. Wystarczy tylko sumiennie wykonywać swoje obowiązki. Patriotyzmem może być także troska o dbanie czystości polskiego języka. To bardzo proste: wystarczy przestać używać wulgaryzmów. Współczesnym przejawem patriotyzmu jest także płacenie podatków. Dzięki pieniądzom pochodzącym z podatków możemy utrzymywać wojsko, finansować służbę zdrowia i oświatę, budować drogi. Współczesny patriota nie unika płacenia podatków. Warto także przypomnieć, że patriota powinien brać także udział w wyborach: samorządowych, do sejmu i senatu, w wyborach prezydenckich. Także rodzic może być patriotą. Wystarczy, że będzie uczył swoje dzieci szacunku do ojczyzny, przekazywał im pamięć o ważnych wydarzeniach z historii Polski, przekazywał polską tradycję i obyczaje.

Czy kibic może być patriotą?

Współczesnym patriotą może być każdy, także kibic. Ale nie taki, który organizuje „ustawki”, który obrzuca wyzwiskami sportowców o innym kolorze skóry. Kibic-patriota kibicuje zarówno swojemu klubowi jak również drużynie narodowej. Z dumą nosi biało-czerwone barwy i okazuje szacunek przeciwnikowi. Wspiera swoją drużynę, cieszy się z jej sukcesów, ale też przeżywa jej porażki.

Nie musimy dzisiaj oddawać życia za ojczyznę. Co nie znaczy, że patriotyzm to pojęcie, które odeszło do lamusa. W XXI wieku także można być patriotą i nie jest to wcale bardzo trudne. Miłość do ojczyzny można bowiem wyrażać obecnie w bardzo różny sposób. Współczesny patriota powinien kochać Polskę, ale szanować także innych ludzi. Dobrze wypełniać swoje codzienne obowiązki w pracy, ale także w domu. Kultywowanie tradycji i kultury, pamięć o historii – to właśnie dzisiaj jest patriotyzmem. Ale patriota powinien też być gotowy zostawić wszystko i pójść na wezwanie, kiedy Ojczyzna będzie w potrzebie. Na pewno większość ze współcześnie żyjących Polaków zasługuje na miano patriotów.

 

Nowoczesny patriotyzm może być propagowany na wiele sposobów. Jednym ze sposobów może być odpowiedni ubiór. Przykładem jest kolekcja odzieży patriotycznej firmy surgepolonia.pl. W jej kolekcji znajdziecie bluzy, koszulki, zegarki i inne elementy konfekcji zaopatrzone w rożnego rodzaju motywy związane z Polską i jej historią.

Secured By miniOrange