Jak zbudowana jest wędzarnia?

Wędzarnia

Wędzona żywność różnego rodzaju jest niezwykle popularna w polskiej i nie tylko kuchni. Doceniamy wyjątkowy aromat oraz konsystencję wędzonych serów, kiełbas, szynek, czy też ryb, a nawet owoców takich, jak śliwki i chętnie decydujemy się na ich zakup w sklepie. Wiąże się to oczywiście przede wszystkim z ich niepowtarzalnym smakiem, który doskonale komponuje się z bardzo różnorodnymi potrawami. Dodatkowo jednak, wędzone w naturalny sposób produkty, są zdrowe i bardzo dobre dla naszego organizmu. By jednak mieć pewność, że wędzone mięsa, czy też ryby, są zdrowe, najlepiej samemu zająć się ich wędzeniem.


Oczywiście, nie będziemy bardzo mocno wnikać szczegóły związane z tym, jak przedstawia się budowa wędzarni, ponieważ każda z nich ma nieco inną konstrukcję. Możemy jednak powiedzieć, jak wygląda proces wędzenia, i co jest do niego potrzebne. Możemy mówić zarówno o wędzeniu na gorąco, jak i o wędzeniu na zimno. W pierwszym przypadku, wędzony produkt spożywczy poddawany jest wpływom dymu wędzarniczego, utrzymanego w temperaturze co najwyżej kilkudziesięciu stopni – pozwala to na powolne wydobycie naturalnych aromatów i zakonserwowanie mięsa, czy też ryby. W drugim zaś, dym wędzarniczy jest gorący – wędzenie w takiej sytuacji jest o wiele szybsze, a przy tym bardziej efektywne, ale nieco mniej zdrowe. Ważnym elementem jest to, czego używa się do wędzenia, a więc skąd bierze się sam dym wędzarniczy – zazwyczaj jego źródłem jest drewno wiśniowe, lub też dębowe, ponieważ one mają najciekawsze aromaty. Odpowiednio dodane, daje naprawdę ciekawy posmak w każdym wędzonym produkcie, a ci, którzy wędzą doskonale wiedzą, jak to robić.

Więcej o wędzeniu poczytać można w tym artykule Wędzenie – to nie takie trudne!

1 Komentarz

  • […] Popularność domowego jedzenia można upatrywać w kilku czynnikach. Po pierwsze dobrze uwędzone i smaczne produkty wciąż nie należą do tanich – proces jest czasochłonny i żmudny, więc nic dziwnego, że gotowa wędzonka kosztuje niemało. Tymczasem koszt domowego wędzenia jest znacznie mniejszy, stąd popularność domowych wędzarni. Po drugie ludzie decydują się wędzić w domu, ponieważ doskonale wiedzą co i jak wędzą, sami dobierają mięso oraz niezbędne składniki, sami tez czuwają nad całym procesem. Kupując zaś wędzonki w sklepie nie mamy pewności, czy nie zastosowano rozmaitych „ulepszaczy” i konserwantów, których nie zawsze byśmy sobie życzyli. Do tego dochodzi kwestia specjalnych substancji dodawanych do wędzonek, czyli tzw. koncentrat dymu wędzarniczego, dzięki zastosowaniu któremu omija się cały proces wędzenia. Mało tego, stosowanie tej substancji jest wspierana przez Unię Europejską. Po trzecie samodzielnie wędzenie jest wspaniałym hobby i świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Korzyści z posiadania własnej wędzarni, są jak widać spore. Warto już dzisiaj zainteresować się tym tematem. Na tej stronie znajdziecie państwo garść informacji na temat wędzarni. […]

Możliwość komentowania jest wyłączona.