Crossfit
Sport

Crossfit: trening dla wymagających

Jeśli nudzą Cię standardowe treningi, a satysfakcję przynosi Ci intensywny wysiłek fizyczy, postaw na crossfit. Ta zdobywająca ogromną popularność metoda ćwiczeń łączy elementy różnych treningów, których wspólnym mianownikiem jest wysoka intensywność i nastawienie na szlifowanie do perfekcji sprawności fizycznej.

Już kilkanaście minut dobrze poprowadzonego treningu crossfitowego może wycisnąć z ćwiczących siódme poty. Wszystko za sprawą zestawu ćwiczeń, których zadaniem jest zmuszenie organizmu do bardzo intensywnego wysiłku, wpływającego na poprawę wytrzymałości, gibkości i zwinności, ale także wydolności krążeniowo-oddechowej, koordynacji i dokładności. Pomysłodawcą crossfitu jest Amerykanin Greg Glassman, trener personalny, który od początku wplatał w standardowe treningi elementy innych ćwiczeń. Efektem tego nieszablonowego podejścia były narodziny crossfitu w połowie lat 90., który dopiero dwie dekady później doczekał się boomu w naszym kraju.

Wspomniane ćwiczenia z pozoru nie są trudne do wykonania, jednak wysokie tempo i koncentracja na dokładności sprawiają, że trening jest bardzo wymagający. Składają się na niego między innymi pompki, przysiady z wyskokami, brzuszki z odbiciem piłki, sprint, skoki na skakance czy podciąganie na drążku. Już 20 minut naprzemiennie wykonywanych ćwiczeń wprowadza organizm na wysokie obroty i mobilizuje go do intensywnego wysiłku.

Crossfit dla początkujących

Początkujący w tym czasie wykonują serie po 5 do 15 powtórzeń poszczególnych czynności, ale u zaawansowanych fanów crossfitu wartości te dochodzą do 100 pompek, brzuszków i podciągnięć podczas jednego, krótkiego treningu, Warto więc pamiętać, by zwiększać intensywność treningów stopniowo, zgodnie z możliwościami własnego organizmu. Kluczowa jest także rozgrzewka przed treningiem i zakończenie go serią ćwiczeń rozciągających, Tylko w ten sposób można uniknąć kontuzji, która może wyeliminować z ćwiczeń na kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Intensywne treningi muszą być przeplatane okresami regeneracji, dlatego w przypadku crossfitu maksimum to 4-5 treningów w tygodniu. W międzyczasie kluczowe znaczenie ma wysypianie się i zdrowa dieta, w tym picie dużych ilości wody.

W kontekście odzieży sportowej, trenujący crossfit powinni zainwestować w dobrej jakości obuwie sportowe gwarantujące amortyzację i stabilność podczas dynamicznego wysiłku. Treningom mogą towarzyszyć ćwiczenia siłowe, polegające na podnoszeniu ciężarów, co z kolei wymaga zaopatrzenia się w rękawiczki chroniące przed otarciami.

 

Secured By miniOrange